ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 49

ЗДОЛБУНІВСЬКА МІСЬКА РАДА

РІВНЕНСЬКОГО РАЙОНУ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

восьме скликання

Р І Ш Е Н Н Я

від 28 вересня 2022 року №

Про звернення депутатів Здолбунівської міської ради Рівненської області щодо необхідності визначення пріоритетів бюджетного фінансування, спрямованих на забезпечення обороноздатності держави та соціального захисту громадян при розгляді проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік»

Відповідно до статті 26Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою забезпечення визначення пріоритетів бюджетного фінансування, спрямованих на забезпечення обороноздатності держави та соціального захисту громадянпри розгляді проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 р.», Здолбунівська міська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Направити звернення депутатів Здолбунівської міської ради (додаток №1) до Президента України,Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.
  2. Здолбунівській міській раді забезпечити направлення цього рішення до Кабінету Міністрів України та Міністерства розвитку громад та територій України.
  3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, транспорту, зв’язку, благоустрою, житлового фонду, торгівлі та агропромислового комплексу (голова Войцеховський О.І.).

Міський голова Владислав СУХЛЯК

ДОДАТОК №1

до рішення Здолбунівської міської ради

від 28 вересня 2022 року №

Президент України

Зеленський Володимир Олександрович

Верховна Рада України

Кабінет Міністрів України

ЗВЕРНЕННЯ

депутатів Здолбунівської міської ради Рівненської області щодо необхідності визначення пріоритетів бюджетного фінансування, спрямованих на забезпечення обороноздатності держави та соціального захисту громадян при розгляді проекту

Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік»

Ми, депутати Здолбунівської міської ради Рівненської області висловлюємо свою стурбованість у питанні формування бюджетного фінансування на 2023 рік та визначення пріоритетних напрямків, спрямованих на забезпечення обороноздатності держави та соціального захисту громадян, у цей надскладний для нашої держави час.

Відповідно до ст. 17 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

В свою чергу держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно з Конституцією України, Бюджетним кодексом України, до 15 вересня 2022 р. Кабінет Міністрів України має схвалити і передати на розгляд Верховної Ради проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 р.». Від підготовленого і прийнятого держбюджету на 2023 р. значною мірою залежатимуть і місцеві бюджети (зокрема, в аспектах, передбачених п. 9 ст. 75 Бюджетного кодексу України).

Бюджетну декларацію на 2022-2024 рр., з урахуванням якої мав би формуватися проект Державного бюджету на наступний рік, було схвалено Кабінетом Міністрів України ще в травні 2021 р. (постанова №548 від 31.05.2021 р.). І хоча вже тоді одним із пріоритетів було визначено «посилення обороноздатності і безпеки держави» і, зокрема, спрямування на ці цілі не менше 5% ВВП України, але з огляду на те, що повномасштабна військова агресія Російської Федерації проти України кардинально змінила ситуацію в країні, навіть заявлені у Бюджетній декларації показник фінансування сектору безпеки і оборони на 2023 р. на рівні 299,73 млрд. грн. є явно недостатнім.

Бюджетний процес в Україні цього року триває в умовах повномасштабної війни з російським агресором. Тож змінилися як показники, на основі яких мають формуватися державний і місцеві бюджети, так і пріоритети.

Бюджет – і державний, і місцеві – має працювати на перемогу України.

З огляду на викладене, ми, депутати Здолбунівської міської ради Рівненської області звертаємося з вимогою до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України при розгляді проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» чітко визначити наступні пріоритети бюджетного фінансування і неухильно їх дотримуватися:

  1. забезпечити розвиток та підтримку військового та безпекового секторів на місцях. Зокрема, достатнє фінансування з місцевих бюджетів добровільних об’єднань територіальних громад, потреб територіальної оборони, національно-патріотичного виховання, навчання і підготовки майбутніх воїнів.
  2. Забути про «крадівницто». Не може на відновлення територій виділятися втричі менше коштів, ніж на дороги. Цю пропорцію треба змінити.
    Щонайменш 50% запланованих на будівництво доріг коштів слід спрямувати на розширення можливостей для торгівлі з країнами ЄС, розширення «вузьких гирл» існуючих прикордонних переходів.
    Необхідне покращення пропускної здатності залізничних та автомобільних західних прикордонних переходів (шляхом створення нових і розбудови існуючих прикордонних пропускних пунктів, створення пунктів спільного з сусідами контролю тощо).
  3. При визначенні бюджетних видатків врахувати практику їх скорочень у 2022 році і змінити пріоритетність. Відмовитись від підтримки органів, які довели свою неефективність (насамперед – ДБР, позбавлення невластивих функцій СБУ, ОГП).
    За рахунок таких скорочень – поновити видатки на освіту, науку, охорону здоров’я, культуру та місцеве самоврядування має бути переглянуте - для підтримки стратегічно важливих статей.
    Для України важливіше фінансувати Нову українську школу, передові наукові розробки (зокрема у сфері оборони) чи конкурентне українське кіно.
  4. Потребують додаткової підтримки місцеві бюджети – як основа децентралізації та спроможності громад до життя і розвитку.
    При плануванні задоволення потреб громад (насамперед постраждалих від бойових дій) і підтримки децентралізації треба зняти бар’єри для належного використання коштів.
    Абсурдно урізати видатки, коли залишки коштів на рахунках місцевих бюджетів та бюджетних установ за загальним і спеціальним фондами на 1.09.22 становлять 132,8 млрд грн.
    Пріоритетно забезпечити виплати пенсій, соціальної допомоги, субсидій.
  5. Необхідно передбачити кошти (зокрема, за рахунок міжнародної допомоги) на відновлення зруйнованого житла, об’єктів життєвої інфраструктури, надання допомоги на відновлення житла громадянам.
  6. Забезпечити безперервну роботу, захист та розвиток об’єктів критичної інфраструктури в енергетичній сфері. Країна вступає у важкий зимовий період і країна має бути забезпечена електрикою, теплом та водою – це стосується видатків і діючого бюджету на 2022 р., і бюджету на наступний рік.
    Крім того, у державному бюджеті, так і у місцевих бюджетах мають бути закладені резервні кошти на випадок непередбачених подій, як-то пошкодження об’єктів інфраструктури, зростання кількості тимчасово переміщених осіб, аномальна холодний осінньо-зимовий період і т.п.
  7. Для забезпечення прозорості витрат вимагаємо створити міжфракційний механізм контролю за прозорістю і ефективністю витрачання коштів міжнародної фінансової допомоги (створення ТСК за прикладом контролю за використанням збройної допомоги).

Впевнені, що саме ці напрямки мають бути першочерговими у видатковій частині Державного бюджету на 2023 рік.

Також вважаємо за необхідне провести повноцінну «інвентаризацію» наявних бюджетних програм і скоротити або призупинити фінансування тих бюджетних програм, які не є пріоритетними в умовах воєнного стану.

Також, просимо Президента України, в межах компетенції вжити заходів щодо врахування вказаних вище пріоритетів при ухваленні Закону України «Про державний бюджет України на 2023 рік».

Секретар міської ради Валентина КАПІТУЛА