ОПИС ДОКУМЕНТУ
| Рішення: | Прийнято |
|---|---|
| Скликання: | VIII |
| Вид: | За основу і в цілому |
| Номер: | ###### |
| Дата реєстрації: | 26.01.2026 |
| Проголосовано: | 26.01.2026 14:23:35 |
РЕЗУЛЬТАТИ ГОЛОСУВАННЯ
- Підтримали
6
- Не підтримали
0
- Утримались
0
- Не голосували
0
- Відсутні
3
ГОЛОСУВАННЯ ЗА ПРОЄКТ РІШЕННЯ: № ######
ПРОЄКТ
ЗДОЛБУНІВСЬКА МІСЬКА РАДА
РІВНЕНСЬКОГО РАЙОНУ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
восьме скликання
Р І Ш Е Н Н Я
від 26 січня 2026 року №
Про затвердження місцевої цільової Програми відшкодування різниці між тарифами на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення на 2026-2027 роки
Керуючись Бюджетним кодексом України, статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішенням виконавчого комітету Здолбунівської міської ради від 26.12.2025 №262 «Про схвалення проєкту місцевої цільової Програми відшкодування різниці між тарифами на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення на 2026-2027 роки», Здолбунівська міська рада
В И Р І Ш И Л А:
- Затвердити місцеву цільову Програму відшкодування різниці між тарифами на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення на 2026-2027 роки (далі – Програма), згідно з додатком.
- Фінансовому управлінню міської ради передбачати кошти на реалізацію вищезазначеної Програми в межах фінансових можливостей.
- Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, промисловості, транспорту, зв’язку, благоустрою, житлового фонду, торгівлі та агропромислового комплексу (голова Войцеховський О.І.), а організацію його виконання – на директора комунального підприємства «Здолбунівводоканал» Столярчука А.Л..
Міський голова Владислав СУХЛЯК
| ЗАТВЕРДЖЕНО Рішення Здолбунівської міської ради від 26.01.2026 № проєкт |
ПРОГРАМА
відшкодування різниці між тарифами на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення
на 2026 – 2027 роки
1. ВИЗНАЧЕННЯ ПРОБЛЕМИ, НА РОЗВ’ЯЗАННЯ ЯКОЇ СПРЯМОВАНА ПРОГРАМА
Прийняття Програми зумовлено тим, що виконавчий комітет міської ради вирішує застосовувати житлово-комунальним підприємствам тарифи у розмірі, нижче економічно-обгрунтованих витрат на надання послуг для населення, що призводить до отримання збитків та погіршення фінансового стану надавача послуг.
Проте, сама процедура коригування, організаційні та технологічні зміни на підприємстві, не дозволяють здійснювати коригування діючих тарифів при кожній зміні цін на складові. В результаті на підприємстві, що визначене виконавцем послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, створюються значні суми кредиторської заборгованості, в тому числі за спожиті енергоносії, очистку стічних вод, сплату обов’язкових платежів до бюджету, по заробітній платі. Виробник послуг, через дефіцит коштів, не має можливості проводити поточні ремонти водопровідних, каналізаційних мереж та об’єктів.
Таким чином, виділення коштів на відшкодування різниці в тарифах в частині надання послуг для населення з бюджету територіальної громади є найбільш реальним джерелом забезпечення фінансової діяльності підприємства в період застосування тарифів в розмірі меншому ніж економічно обґрунтований.
Ця Програма, пов'язана з виконанням власних повноважень органів місцевого самоврядування щодо встановлення тарифів на комунальні послуги, визначених підпунктом 2 пункту «а» статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та пунктом 2 частини третьої статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Ця Програма підготовлена на виконання рішення Виконавчого комітету Здолбунівської міської ради від 24 січня 2025 року №2 «Про коригування розмірів тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, що надаються комунальним підприємством «Здолбунівводоканал» Здолбунівської міської ради, (далі-Рішення) та продовжує діяти на підставі рішень виконавчого комітету Здолбунівської міської ради про перегляд та коригування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які будуть прийняті у 2026-2027 роках.
Постанова Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» в разі змін цін на складові тарифів, збільшення мінімальної заробітної плати, податків та зборів діюче законодавство, зокрема, з метою недопущення збитковості підприємств, які надають такі послуги, передбачає коригування тарифів за відповідними складовими.
Згідно з статтею 7 Бюджетного кодексу України та статті 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування мають право самостійно визначати напрями використання коштів відповідно до законодавства України. Статтею 91 Бюджетного кодексу України визначено, що до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на інші програми, пов'язані з виконанням власних повноважень, затверджені відповідною місцевою радою згідно із законом.
Згідно з статтею 3 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» державна політика у сфері житлово-комунальних послуг ґрунтується на таких принципах:
забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги, на умовах самофінансування, досягнення рівня економічно обґрунтованих витрат на виробництво таких послуг (стаття 3 Закону України «Про житлово - комунальні послуги»);
регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги у випадках, визначених законом, з урахуванням досягнутого рівня соціально- економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації).
Статтею 15 Закону України «Про ціни і ціноутворення» визначені гарантії, що надаються суб'єктам господарювання під час державного регулювання цін. Так органи місцевого самоврядування, які встановили державні регульовані ціни на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, зобов'язані відшкодувати суб'єктам господарювання різницю між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів. Установлення органами місцевого самоврядування державних регульованих цін на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, без визначення джерел для відшкодування різниці між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів не допускається і може бути оскаржено в судовому порядку.
Механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, визначений Порядком, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869.
Комунальне підприємство «Здолбунівводоканал» засноване на власності територіальної громади міста Здолбунова, відповідно до рішення Здолбунівської міської ради №546 від 25 грудня 2003 року Здолбунівська міська рада є його єдиним засновником та власником.
На виконання Закону України «Про житлово-комунальні послуги», у відповідності до статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення», керуючись «Правилами надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України № 690 від 5 липня 2019 року та Постановою Кабінету Міністрів України №869 від 01 червня 2011 року, рішенням виконавчого комітету Здолбунівської міської ради про встановлення або коригування тарифів комунальному підприємству «Здолбунівводоканал» економічно-обґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Відповідно до частини другої статті 3 Закону України «Про державну допомогу суб'єктам господарювання» (далі-Закон ) дія Закону поширюється на будь-яку підтримку суб'єктів господарювання надавачами державної допомоги за рахунок ресурсів держави чи місцевих ресурсів для виробництва товарів або провадження окремих видів господарської діяльності, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Дія Закону не поширюється, зокрема, на підтримку господарської діяльності, пов'язаної з наданням послуг, що становлять загальний економічний інтерес, у частині компенсації обґрунтованих витрат на надання таких послуг.
Згідно з пунктом 14 частини першої статті 1 Закону послуги, що становлять загальний економічний інтерес - послуги, пов'язані із задоволенням особливо важливих загальних потреб громадян, що не можуть надаватися на комерційній основі без державної підтримки.
Перелік послуг, що становлять загальний економічний інтерес, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2018 № 420 «Про затвердження переліку послуг, що становлять загальний економічний інтерес», зокрема затверджено перелік послуг у сфері надання житлово-комунальних послуг, зокрема послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого водопостачання; послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуги з централізованого водовідведення.
Основними напрямками діяльності суб'єктів господарювання, які надають послуги у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, є: централізоване водопостачання та водовідведення, експлуатація водопровідно-каналізаційних систем і об’єктів.
Щодо стану ринків у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, то відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про природні монополії» централізоване водопостачання, централізоване водовідведення належить до сфери діяльності суб'єктів природних монополій.
2. МЕТА ПРОГРАМИ
Основною метою Програми є відшкодування комунальному підприємству «Здолбунівводоканал» різниці між встановленими економічно-обґрунтованими тарифами на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині надання послуг населенню (далі – комунальні послуги) і тими тарифами, що визначені до застосування, відповідно до рішень виконавчого комітету Здолбунівської міської ради (далі - Різниця між тарифами), аби виконавець комунальної послуги забезпечив своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання.
Також затвердження даної Програми має за мету:
- забезпечення прозорого та ефективного порядку відшкодування різниці між тарифами на комунальні послуги, встановленими уповноваженими органами на 2026-2027 роки;
- забезпечення беззбиткової діяльності комунального підприємства відповідно до вимог Господарського кодексу України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги»;
- забезпечення безперебійного функціонування підприємств, збереження кількості та якості надання населенню комунальної послуги;
- прогнозування та виділення з бюджету Здолбунівської територіальної громади коштів для відшкодування різниці між тарифами на комунальні послуги, встановлених уповноваженими органами на 2026-2027 роки;
- зменшення фінансового навантаження на одержувачів житлово-комунальних послуг у Здолбунівській територіальній громаді.
Відшкодування різниці між тарифами на комунальну послугу з урахуванням обставин, що склалися і які призвели до невідповідності застосовуваних тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення до встановлених, економічно-обґрунтованих таких тарифів.
Відсутність відшкодування різниці між тарифами ставить під загрозу стабільність забезпечення населення якісною комунальною послугою і може призвести до: - припинення надання цих послуг;
- збільшення кредиторської заборгованості підприємства водопостачання та водовідведення.
- ШЛЯХИ І МЕТОДИ РОЗВ’ЯЗАННЯ ПРОБЛЕМИ, СТРОК ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ
З метою врахування інтересів як споживачів послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, так і комунального підприємства, що визначене надавачем відповідної комунальної послуги , вирішення проблеми, пропонується здійснити шляхом прийняття рішення Здолбунівської міської ради «Про затвердження Програми відшкодування різниці між тарифами на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення» та виділення з міського бюджету коштів для компенсації різниці в тарифах за результатами фінансово-господарської діяльності за 2026-2027 роки.
Дія програми поширюється на 2026-2027 роки, відшкодування проводиться у 2026-2027 роках. В місяці, в якому комунальним підприємством «Здолбунівводоканал» було отримано прибуток, відшкодування різниці між тарифами на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення не відбувається. - ЗАВДАННЯ ТА ЗАХОДИ ПРОГРАМИ
Завдання Програми відшкодування різниці між тарифами на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для потреб населення, встановленими уповноваженими органами, у 2026-2027 роках, сформовані у додатку 3 до даної програми. - ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ ТА ЕФЕКТИВНІСТЬ ПРОГРАМИ
Виділення коштів з бюджету Здолбунівської територіальної громади на відшкодування різниці між тарифами є найбільш реальним джерелом забезпечення діяльності підприємства водопостачання та водовідведення в період застосування ним тарифів в менших розмірах, ніж встановлені.
Забезпечення впродовж 2026-2027 років безперервного надання в місті послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Зменшення фінансового навантаження на одержувачів житлово-комунальних послуг у Здолбунівській територіальній громаді. - ОРІЄНТОВНИЙ ФІНАНСОВИЙ ПЛАН ПРОГРАМИ
З 1 січня 2026 до 31 грудня 2027 року різниця між тарифами на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення орієнтовно становитиме 3000,00 тис. грн.Планова
реалізація
тис.м.куб.Економічно-
обгрунтова-
ний тариф
грн/м.кубДіючий
тариф
грн/м.кубРізниця,
грн/м.кубСума
відшко-
дування,
тис.грн.січень-
грудень
2026водопостачання 264,1791 29,03 25,68 3,35 885,00 водовідведення 217,3145 54,5 51,67 2,83 615,00 разом 1500,00 січень-
грудень
2027водопостачання 264,1791 29,03 25,68 3,35 885,00 водовідведення 217,3145 54,5 51,67 2,83 615,00 разом 1500,00 Всього за 2026-2027 3000,00 - КООРДИНАЦІЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗА ХОДОМ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ
Виконання Програми здійснює відділ з питань комунального господарства, благоустрою та екології Здолбунівської міської ради.
Контроль за виконанням Програми, в тому числі за цільовим, ефективним використанням бюджетних коштів здійснює постійна комісія з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, промисловості, транспорту, зв’язку, благоустрою, житлового фонду, торгівлі та агропромислового комплексу.
Відповідальність за достовірність підтверджуючих документів, використаних при підготовці розрахунку різниці між тарифами, покладається на директора комунального підприємства «Здолбунівводоканал» та фахівців задіяних в розрахунках.
Секретар міської ради Олег БАБІЙ

